وبلاگ - آخرین اخبار

ابطال دستورالعمل نحوه پرداخت خسارت خودروهای غير متعارف

 

📌 تردد خودروهاي لوکس و گران قيمت در خيابان هاي کشور در سال هاي اخير موجبات نگراني و ترس رانندگان شده است چرا که گاهي ارزش هرکدام از اين خودروهاي لوکس از سرمايه کل زندگي بسياري از افراد جامعه بيشتر است .لذا اين دغدغه باعث شد تا نمايندگان مجلس خودروها را به دو گروه خودروهاي متعارف و غير متعارف تقسيم بندي کنند .
تعريف خودروي متعارف و غير متعارف
📌 در تبصره 4 ماده 8 قانون بيمه شخص ثالث آمده است “منظور از خودرو متعارف خودرويي است که قيمت آن کمتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدني که در ابتداي هر سال مشخص ميشود باشد.” به عبارت ديگر خودروهايي که ارزش آنها بيشتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدني (ديه ماههاي حرام ) باشد خودرو غير متعارف محسوب ميشوند . با اين تعريف هر خودرويي که ارزش آن در سال 1398 بيشتر از 180 ميليون تومان باشد غير متعارف محسوب خواهد شد .
فرمول محاسبه خسارت بيمه مرکزي که توسط ديوان عدالت ابطال شد
تقريبا بعد از يکسال از تصويب قانون بيمه شخص ثالث دستورالعمل نحوه تعيين خسارت خودروهاي غيرمتعارف توسط شوراي عالي بيمه تصويب و جهت اجرا به شرکت هاي بيمه ابلاغ شد . در ماده 2 اين دستورالعمل نحوه پرداخت خسارت به خودروهاي غير متعارف به شرح زير مشخص شده بود .
“بيمه گر وسيله نقليه مسبب حادثه موظف است ميزان تعهد مسبب حادثه را بر اساس فرمول زير محاسبه و تا سقف تعهدات مالي بيمه نامه شخص ثالث (شامل تعهدات قانوني و مازاد مالي) نسبت به پرداخت خسارت خودرو نامتعارف زيان ديده اقدام نمايد”
ميزان تعهد مقصر حادثه = خسارت مالي وارده * قيمت روز گرانترين خودرو متعارف / قيمت خودرو نامتعارف زيانديده
بر اساس فرمول فوق چنانچه يک پرايد به عنوان مقصر با يک سواري بنز با ارزش يک ميليارد تومان تصادف ميکرد و با فرض اينکه مقدار خسارت وارده به بنز 5 ميليون تومان بود حداکثر خسارتي که راننده پرايد و يا بيمه شخص ثالث ايشان به مالک بنز پرداخت ميکرد 900 هزار تومان بود و الباقي خسارت يعني 4/100/000 تومان به عهده مالک بنزي بود که تنها گناهش سرمايه داري بود !
📌هر چند بيمه مرکزي پاسخ بسيار جامعي به ايرادات وارد شده به دستورالعمل صادره ارائه کرد اما نهايتا هيات عمومي ديوان عدالت اداري پس از بررسي موضوع در تاريخ 1398/02/31 حکم به ابطال بند 2از ماده يک و ماده 2 دستورالعمل بيمه مرکزي از تاريخ تصويب داد.
📌 اين حکم بدين معني است که خسارت هاي وارده به خودروهاي غير متعارف تاسقف 180 ميليون تومان (نصف ديه ماههاي حرام ) به طور کامل و بدون اعمال فرمول و نسبت گيري توسط مقصر حادثه پرداخت خواهد شد .ليکن خسارت هاي بالاي 180 ميليون تومان صرفا فقط تا سقف 180 ميليون تومان پرداخت خواهد شد . بديهي است چنانچه مقصر حادثه داراي بيمه شخص ثالث باشد شرکت بيمه تا سقف مندرج در بيمه نامه و حداکثر تا سقف 180 ميليون تومان متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود

2 پاسخ
 1. صابر رحیمی
  صابر رحیمی گفته:

  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.به نظر من هم این قانون غیر منصفانه بود.تقصیر اونی که ماشین گرون داره چیه که مجبور باشه خسارت نگرفته رو از جیب بده؟!!!
  عرضه دارن قیمتهای میخره خودرو رو سر وسامان بدن نه اینکه از جیب مردم دزدی کنن

  پاسخ
  • bimixo
   bimixo گفته:

   حرف شما هم منطقیه سرمایه دار بودن بد نیست و البته اگه از راه صحیح بدست بیاد ارزش هم هست ما هم مخالف ضرر کردن فقط بدلیل ثروت داشتن هستم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

©تمامی حقوق این سایت برای کارگزاری رسمی بیمه کد 680 محفوظ است | طراحی سایت