وبلاگ - آخرین اخبار

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده کیست؟

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده چه کسی است؟

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده چه کسی است؟

اگر برخی از مالکان خواهان بیمه کردن ساختمان بوده و برخی دیگر از آن‎ها نباشند، مالکی که می‎خواهد ساختمان بیمه شود، می‎تواند حسب مورد به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه و علیه مدیر دادخواست الزام به ایفای وظیفه قانونی بیمه کردن ساختمان را تقدیم کند.

با رشد جمعیت شهری و تبدیل خانه‎های ویلایی با وسعت زیاد به آپارتمان های کوچک، ساخت و ساز مجتمع‎های ساختمانی و زندگی آپارتمان نشینی افزایش یافت. برای ایجاد نظم و جلوگیری از برخی مسائل روزمره در این خصوص، قانونگذار تلاش کرده در قانونی راه گشا و مرتبط با آپارتمان نشینی، تکلیف روابط بین ساکنان را مشخص نماید و به واقع قانون تملک آپارتمان ها قانونی است که برای تضمین آرامش و تنظیم روابط ساختمانی ساکنین آپارتمانها تنظیم و یکی از بهترین قوانین جاری کشور است.

هر ساختمان از قسمت های اختصاصی که در  اسناد مالکیت، ملک شخص خاصی هستند و قسمت های مشترک ساختمان که متعلق به کلیه مالکین است و همه ساکنین به طور مستقیم و یا غیرمستقیم، از آنها استفاده می‎کنند و نمی توان حق انحصاری برای آن ها قائل شد، تشکیل شده است. هزینه‎های مربوط به قسمت‎های مشترک هر ساختمان، بین ساکنان ساختمان تقسیم خواهد شد. یکی از مهم ترین هزینه های مشترک که متاسفانه توجه چندانی به آن نمی‎شود، هزینه بیمه آتش سوزی ساختمان است.معمولا هزینه‎های مشترک که تحت عنوان شارژ ساختمان توسط مدیر ساختمان دریافت می‎شود، در اکثر موارد برای تعمیرات و رنگ آمیزی و تعمیرات تاسیسات و… مصرف می شود.

بیمه آتش سوزی ساختمان: با افزایش آپارتمان نشینی و ساکن شدن هرچه بیشتر مردم شهرها در آپارتمانها و در نتیجه تراکم هرچه بیشتر جمعیت ها در محدوده ساختمان ها، بیمه کردن ساختمان امری ضروری به نظر می رسد. چرا که در آپارتمان ها در صورت وقوع حادثه ای برای یکی از واحد های ساختمان احتمال اینکه این خطر متوجه بقیه ساکنین ساختمان‎ها شود بسیار بالا است. این در حالی است‎که قانون تملک آپارتمان ها بیمه ساختمان را برای ساکنان ساختمان ها، یک تکلیف اجباری کرده است.

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده چه کسی است؟

بیمه آتش سوزی ساختمان به عهده چه کسی است؟

بیمه کردن ساختمان به عهده چه کسی است؟

این وظیفه به صراحت در قانون تملک آپارتمان‎ها برعهده مدیر ساختمان قرار داده شده است. طبق ماده 14 قانون تملک آپارتمان ها، مدیر ساختمان که از سوی مالکان برای اداره امور مجموعه ساختمان انتخاب می شود و کتبا یا عملا این مسئولیت را می پذیرد، مسئولیت دارد کل ساختمان را در مقابل حادثه آتش سوزی نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه کند. این ماده همچنین بیان نموده مدیری که به این وظیفه عمل نکند مسئول جبران خسارات وارده به مالکان یا ساکنان است. یعنی مالکان حق دارند علیه او به دادگستری مراجعه و خسارت هایی که در اثر آتش سوزی به مال یا جان آنها وارد شده است را مطالبه کند. البته اگر خسارات وارده تا بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف به آن رسیدگی می کند.اگر مدیر یک مجموعه آپارتمانی اقدام به بیمه کردن ساختمان نکرد، ساکنان می توانند او را مجبور به انجام این مسئولیت کنند. اگر همه مالکان بخواهند که ساختمان بیمه شود، اما مدیر مخالفت کند، مالکان می‎توانند برای مدیر یک جایگزین تعیین کنند و این موضوع را از مدیر جدید درخواست کنند.

اما اگر برخی از مالکان خواهان بیمه کردن ساختمان باشند و برخی دیگر از انها نباشند، مالکی که می خواهد ساختمان بیمه شود، می‎تواند حسب مورد به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه و علیه مدیر دادخواست الزام به ایفای وظیفه قانونی «بیمه کردن ساختمان» را تقدیم دادگاه کند. در این مورد مدیر موظف است این وظیفه را انجام دهد، اگر مالکانِ مخالف اصرار کنند، دادگاه می تواند مالکان مخالف بیمه را نیز به عنوان ثالث ملزم به پرداخت هزینه های بیمه کند.

بیمه های ضروری برای هر ساختمان: تکلیفی که قانون تملک آپارتمان ها ایجاد کرده است، فقط محدود به بیمه آتش سوزی ساختمان است و مدیر ساختمان بیشتر از این، مسئولیت دیگری ندارد. البته در رابطه با ساختمان انواع حوادث متصور است و بنابراین انواع پوشش های بیمه ای هم برای آن وجود دارد. مثلا ممکن است ساختمانی در اثر سهل انگاری مهندس ناظر یا سازنده، ریزش کند. در این موارد اگر سازنده یا مهندس ناظر برای آن ساختمان بیمه نامه مسئولیت گرفته باشد، بیمه خسارت را پرداخت می‎کند. در غیر این صورت سازنده یا مهندس ناظر مسئول جبران خسارت خواهد بود.

بیمیکسو ، سامانه سفارش آنلاین وخرید اینترنتی انواع بیمه نامه در کشور است،که تحت نظارت و مدیریت کارگزاری رسمی بیمه مرکزی کد 680 فعالیت مینماید.با سفارش و تهیه بیمه نامه های خود از وبسایت بیمیکسو ، هم مبالغ حق بیمه ثالث ، بیمه بدنه ، بیمه درمان انفرادی و خانواده و بیمه مسافرتی را آنلاین مشاهده نمایید و هم از مزیت ارسال رایگان بیمه نامه درب منزل یا محل کار خود در سراسر کشور بهره مند شوید.

جهت سفارش آنلاین بیمه آتش سوزی ساختمان بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

©تمامی حقوق این سایت برای کارگزاری رسمی بیمه کد 680 محفوظ است | طراحی سایت