وبلاگ - آخرین اخبار

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را بهتر بشناسیم

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان یکی از انواع بیمه مسئولیت حرفه‌ای است. در این بیمه هر مسئولیتی که مطابق قانون، پزشک در برابر بیماران خود دارد مطابق بیمه‌نامه به شرکت بیمه منتقل می‌شود و بیمه‌گر در مواقع نیاز پاسخگو خواهد بود.

مواردی مانند اشتباهات و خطاهای پزشکی جزو پوشش‌های این بیمه قرار می‌گیرند.

درصورتی‌که پزشکی اقدام به مداوای بیماری کند یا دستور مداوای وی را دهد، حتی اگر این کار با رضایت بیمار یا ولی قانونی او باشد، بیمه مسئولیت پزشکان مطابق بیمه‌نامه مسئولیت پزشک را در قبال بیمار به عهده خواهد گرفت.

خساراتی که در صورت بروز تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار می‌گیرد عبارتند از:

غرامت فوت

در صورتی که فوت بیمار به علت خطا و اشتباه پزشک یا پیراپزشک رخ دهد ، ورثه وی مستحق دریافت غرامت هستند. مبلغ این غرامت معادل مبلغ دیه در ماه‌های عادی و ماه‌های حرام است.

غرامت نقص عضو

درصورتی‌که خطا و قصور پزشک یا پیراپزشک منجر به نقص عضو بیمار شود، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت به بیمار است. سقف تعهد این خسارت توسط پزشک بیمه‌گزار تعیین می‌شود و بیمه مسئولیت پزشکان تا سقف مقرر هزینه خسارات به وجود آمده را پرداخت می‌کند.

استثناهای خارج از تعهدات بیمه مسئولیت پزشکان

اگر تحت شرایط خاصی مشکلی از طرف پزشک یا پیراپزشک برای بیمار به وجود آید، بیمه مسئولیتی قبول نمی‌کند و مسئولیت آن به عهده پزشک است. این شرایط و موارد عبارتند از:

• درصورتی‌که پزشک یا پیراپزشک کاری خارج از وظایف شغلی یا صنفی خود انجام دهد، بیمه مسئولیت پزشکان مسئولیتی قبول نمی‌کند.

• اگر پزشک یا پیراپزشک به دلیل مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب‌آور هوشیاری کافی برای مداوای بیمار نداشته باشد و منجر به بروز صدماتی شود، بیمه مسئولیت پزشکان قبول مسئولیت نمی‌کند.

• درصورتی‌که پزشک یا پیراپزشک اقداماتی خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی انجام دهد، شامل بیمه مسئولیت پزشکان نمی‌شود.

• درصورتی‌که صدماتی ناشی از تشعشعات یونیزه، هسته‌ای یا پرتوهای انرژی به بیمار وارد شود، بیمه مسئولیت پزشکان خسارتی پرداخت نمی‌کند؛ مگر اینکه این موارد جزئی از روند درمان بیمار باشد.

• درصورتی‌که هرگونه بیهوشی خارج از محیط بیمارستان اتفاق بیفتد، شامل بیمه مسئولیت پزشکان نمی‌شود.

• هر نوع خسارت عدم النفع بیمار نیز شامل بیمه مسئولیت پزشکان می‌شود. برای مثال اگر بیمار به واسطه معالجه پزشک، موقعیت شغلی خود را از دست داده باشد.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

دسته‌بندی تخصص‌های پزشکان در بیمه مسئولیت

(جهت رزرو نوبت ویزیت و انتخاب پزشک خود در سراسر ایران به صورت اینترنتی اینجا کلیک کنید)

گروه‌بندی پزشکان

. جراحان متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، بیهوشی و ارتوپدی

. جراحان متخصص قلب،‌ مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک و ارولو‍‍‍‍‍‍ژی

. جراحان متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان و لثه و پزشکان متخصص پوست و اطفال

. پزشکان متخصص غیر جراح یا جراحانی که به عللی عمل جراحی انجام نمی‌دهند، دندان‌پزشکان، پزشکان عمومی، متخصصین آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی و داروسازی

گروه‌بندی پیراپزشکان

. ماماها (شاغل در بیمارستان)، دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان

. کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران و بهیاران شاغل در کلیه بخش‌های CCU و ICU و دیالیز و اورژانس

. پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل

. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن وام آی آر، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و نوار نگاری، CSR و کمک بهیاران

بیمه پیراپزشکان یا رزیدنت

بیمه پیراپزشکان یا رزیدنت

رزیدنت‌ها

رزیدنت‌ها پزشکانی هستند که دوره تحصیلی تخصص خود را گذرانده و برای آموزش بالینی و عملی تخصص خود در بیمارستان مشغول می‌شوند. شرکت‌های بیمه‌گر به دلیل عدم تجربه و تخصص کافی به مبلغ حق بیمه رزیدنت‌ها درصدی اضافه می‌کنند که این درصد بستگی به قوانین کلی شرکت بیمه دارد. بعضی از شرکت‌ها 50% به‌حق بیمه اضافه می‌کنند و بعضی دیگر به‌صورت زیر عمل می‌کنند.

. رزیدنت سال اول 25% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال دوم 35% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال سوم به بعد 50% افزایش حق بیمه

رزیدنت ها برای تهیه بیمه مسئولیت پزشکان باید دارای پروانه نظام پزشکی باشند

تخفیف عدم خسارت در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیز مانند اکثر بیمه‌ها شامل تخفیف عدم خسارت می‌شود. چنانچه پزشک در طول مدتی که بیمه‌نامه جاری است از خدمات بیمه استفاده‌ای نکند، شامل تخفیف عدم خسارت می‌شود که به ازای هرسال عدم خسارت، درصدی از حق بیمه کسر می‌گردد. میزان تخفیف عدم خسارت به ازای هر سال به شرح زیراست:

. 10% تخفیف به ازای یک سال عدم خسارت.

. 15% تخفیف به ازای دو سال عدم خسارت.

. 20% تخفیف به ازای سه سال عدم خسارت.

. 25% تخفیف بیش از سه سال عدم خسارت.

تمامی موارد بالا اعم از گروه‌بندی تخصص، رزیدنت و تخفیف عدم خسارت در محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تأثیرگذار است. برای محاسبه حق بیمه، شرکت بیمه‌گر تمامی این موارد را در نظر می‌گیرد.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

پوشش‌های تکمیلی: موارد ویژه‌ای در بین متخصصین وجود دارد که در تخصص آن‌ها تعریف‌نشده و در گروه‌بندی آن‌ها وجود ندارد. بیمه‌گرهایی وجود دارند که این موارد را به‌صورت پوشش‌های اضافی برای آسودگی خاطر پزشکان محترم ارائه می‌دهند که در صورت بروز مشکل در حین معالجه با استفاده از این شاخه‌ها، مسئولیت پرداخت غرامت را بر عهده می‌گیرند. این موارد به شرح زیر هستند:

. پوشش زیبایی

. ترک اعتیاد

. هومیوپاتی

. طب سوزنی

. طب سنتی

. ایمپلنت

جهت آگاهی از اینکه کدام شرکت بیمه تعهدات فوق را پوشش میدهد با شماره های:

88687174-88683292 تماس بگیرید

یوم الادا: این قانون که برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان بهتر است که در نظر گرفته شود به‌منظور جبران خسارات در سال‌های بعد از سررسید بیمه‌نامه است. چنانچه پزشک در مدت قرارداد بیمه دچار قصوری شود و ‌زمان محاکمه جهت نهایی شدن حکم به طول بیانجامد، بیمه‌گر تا 3 سال بعد از سررسید بیمه‌نامه موظف به پرداخت دیه تعیین شده در هنگام صدور بیمه نامه است. درصورتی‌که شرکت بیمه قانون یوم الادا را پشتیبانی کند، طبق این قانون موظف به پرداخت دیه در هنگام نهایی شدن حکم هر چند 4 سال پس از سررسید بیمه‌نامه باشد). این پوشش توسط تعداد کمی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود.

 با انتخاب این پوشش  70% مبلغ حق بیمه به آن اضافه می شود

پوشش دیه: این پوشش زمانی مفید است که تاریخ بیمه‌نامه شما به صورتی باشد که نیمی از مدت قرارداد بیمه در امسال و نیمی دیگر در سال بعد باشد. برای مثال چنانچه شما در مهر ماه 1397 بیمه مسئولیت پزشکان خریداری کنید و در مرداد ماه 1398 باعث صدمه به بیماری شوید، با این پوشش بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه به نرخ تعیین شده دیه در سال 1398 است. اکثر شرکت‌های بیمه این پوشش را ارائه می‌کنند.

بعضی از شرکت های بیمه گر هزینه های دادرسی را نیز تقبل میکنند 

انتخاب و خرید بیمه مسئولیت پزشکان

پزشکان و پیراپزشکان محترم، شما می‌توانید با استفاده از سامانه ثبت سفارش و مشاوره آنلاین بیمه در کشور ،بیمیکسو ، به‌سادگی سفارش و خرید اینترنتی بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را انجام دهید. ضمنا علاوه بر خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی ، مسافرتی و عمر و بازنشستگی و سایر بیمه های تخصصی دیگر از قبیل بیمه مهندسی،مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان و … را از کارگزاری رسمی بیمه مرکزی (بیمیکسو)خریداری کنید. 

منتظرتونیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

©تمامی حقوق این سایت برای کارگزاری رسمی بیمه کد 680 محفوظ است | طراحی سایت