وبلاگ - آخرین اخبار

ابطال دستورالعمل نحوه پرداخت خسارت خودروهای غير متعارف

خودروی غیرمتعارف

خودروی غیرمتعارف

دستورالعمل نحوه پرداخت خسارت خوروهای غیرمتعارف ابطال گردید.

📌 تردد خودروهای لوکس و گران قيمت و خودروی غیرمتعارف در خيابان هاي کشور در سال هاي اخير موجبات نگراني و ترس رانندگان شده است چرا که گاهي ارزش هرکدام از اين خودروهای لوکس از سرمايه کل زندگي بسياري از افراد جامعه بيشتر است .لذا اين دغدغه باعث شد تا نمايندگان مجلس خودروها را به دو گروه غیرمتعارف و متعارف تقسيم بندي کنند .
تعريف خودروی غیرمتعارف و متعارف:
📌 در تبصره 4 ماده 8 قانون بيمه شخص ثالث آمده است “منظور از خودرو متعارف خودرويی است که قيمت آن کمتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدنی که در ابتداي هر سال مشخص ميشود باشد.” به عبارت ديگر خودروهايی که ارزش آنها بيشتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدني (ديه ماههای حرام ) باشد خودروی غیرمتعارف محسوب ميشوند. با اين تعريف هر خودرويی که ارزش آن در سال 1398 بيشتر از 180 ميليون تومان باشد غير متعارف محسوب خواهد شد .
فرمول محاسبه خسارت بيمه مرکزي که توسط ديوان عدالت ابطال شد. تقريبا بعد از يکسال از تصويب قانون بيمه شخص ثالث دستورالعمل نحوه تعيين خسارت خودروی غیرمتعارف توسط شوراي عالي بيمه تصويب و جهت اجرا به شرکت های بيمه ابلاغ شد.

در ماده 2 اين دستورالعمل نحوه پرداخت خسارت به شرح زير مشخص شده بود .“بيمه گر وسيله نقليه مسبب حادثه موظف است ميزان تعهد مسبب حادثه را بر اساس فرمول زير محاسبه و تا سقف تعهدات مالي بيمه نامه شخص ثالث (شامل تعهدات قانوني و مازاد مالي) نسبت به پرداخت خسارت خودروی غیرمتعارف زيان ديده اقدام نمايد.”
ميزان تعهد مقصر حادثه = خسارت مالی وارده * قيمت روز گرانترين خودرو متعارف / قيمت خودروی غیرمتعارف زيانديده
بر اساس فرمول فوق چنانچه يک پرايد به عنوان مقصر با يک سواری بنز با ارزش يک ميليارد تومان تصادف ميکرد و با فرض اينکه مقدار خسارت وارده به بنز 5 ميليون تومان بود حداکثر خسارتی که راننده پرايد و يا بيمه شخص ثالث ايشان به مالک بنز پرداخت ميکرد 900 هزار تومان بود و الباقی خسارت يعنی 4/100/000 تومان به عهده مالک بنزی بود که تنها گناهش سرمايه داری بود !
📌هر چند بيمه مرکزي پاسخ بسيار جامعی به ايرادات وارد شده به دستورالعمل صادره ارائه کرد اما نهايتا هيات عمومي ديوان عدالت اداری پس از بررسي موضوع در تاريخ 1398/02/31 حکم به ابطال بند 2از ماده يک و ماده 2 دستورالعمل بيمه مرکزی از تاريخ تصويب داد.
📌 اين حکم بدين معني است که خسارت های وارده به خودروهای غيرمتعارف تاسقف 180 ميليون تومان (نصف ديه ماههای حرام ) به طور کامل و بدون اعمال فرمول و نسبت گيری توسط مقصر حادثه پرداخت خواهد شد .ليکن خسارت هاي بالاي 180 ميليون تومان صرفا فقط تا سقف 180 ميليون تومان پرداخت خواهد شد . بديهی است چنانچه مقصر حادثه دارای بيمه شخص ثالث باشد شرکت بيمه تا سقف مندرج در بيمه نامه و حداکثر تا سقف 180 ميليون تومان متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود. مهمترین چیز برای خودروهای لوکس و با ارزش بیشتر از 180 میلیون تومان داشتن بیمه بدنه است که بتونه خسارت وارده رو جبران کنه.

با خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از سایت بیمیکسو bimixo.ir ، خریدی مطمئن و آگاهانه را به صورت آنلاین تجربه کنید.

2 پاسخ
 1. صابر رحیمی
  صابر رحیمی گفته:

  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.به نظر من هم این قانون غیر منصفانه بود.تقصیر اونی که ماشین گرون داره چیه که مجبور باشه خسارت نگرفته رو از جیب بده؟!!!
  عرضه دارن قیمتهای میخره خودرو رو سر وسامان بدن نه اینکه از جیب مردم دزدی کنن

  پاسخ
  • bimixo
   bimixo گفته:

   حرف شما هم منطقیه سرمایه دار بودن بد نیست و البته اگه از راه صحیح بدست بیاد ارزش هم هست ما هم مخالف ضرر کردن فقط بدلیل ثروت داشتن هستم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 6 =

©تمامی حقوق این سایت برای کارگزاری رسمی بیمه کد 680 محفوظ است | طراحی سایت