وبلاگ - آخرین اخبار

پوشش ویزیت و دارو در بیمه درمان انفرادی و خانواده سامان

پوشش ویزیت و دارو درمان تکمیلی

پوشش ویزیت و دارو درمان تکمیلی

همانطور که از اسم این بیمه‌ مشخص است، بیمه تکمیلی کامل کننده تعهدات شرکت‌های بیمه پایه از جمله تامین اجتماعی، سلامت ایرانیان، نیروهای مسلح و… است.

بیمه‌های پایه دارای خدمات محدودی هستند که با توجه به بالا بودن هزینه‌های درمانی، در حال حاضر تنها داشتن بیمه‌های پایه برای جبران هزینه‌های پزشکی شما کافی نیست و به همین دلیل می‌توانید بیمه تکمیلی را با پوشش‌ها و خدمات بیشتر از جمله پوشش ویزیت و دارو درمان تکمیلی، در کنار بیمه‌ پایه خود خریداری کنید.

در بیشتر شرکت‌های بیمه برای خرید بیمه تکمیلی داشتن بیمه‌گر پایه ضروری است. اما در حال حاضر بیمه سامان با افزایش 18 درصدی حق‌بیمه، برای افرادی که بیمه‌گر پایه ندارند، بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی صادر می‌کند.

بیمه تکمیلی دارای پوشش‌های فراوانی است که یکی از آن‌ها پوشش ویزیت و دارو است و برای بسیاری از افراد هدف از خرید بیمه تکمیلی استفاده از این پوشش است.

بناراین اطلاع از لیست دارو‌ها و سقف تعهدات شرکت بیمه بسیار مهم است.

سقف تعهدات بیمه سامان برای پوشش ویزیت و دارو

سقف تعهدات ویزیت و دارو بیمه سامان

 

میزان فرانشیز پوشش ویزیت و دارو بیمه تکمیلی انفرادی سامان 10 درصد است و به این معناست که شما باید 10 درصد هزینه‌های ویزیت و دارو را خودتان پرداخت کنید.

یکی از مزایای بیمه تکمیلی سامان این است که برای خرید این بیمه‌نامه، شما نیازی به انجام آزمایش‌های پزشکی و چکاپ ندارید.

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی

تمام داروهایی که تحت پوشش بیمه‌گران پایه هستند و توسط سازمان غذا و دارو (وزارت بهداشت) تایید شده‌اند، توسط بیمه‌های تکمیلی نیز پوشش داده می‌شوند به این صورت که اگر بیمه‌گر پایه داشته باشید و بخواهید از آن استفاده کنید، ابتدا بیمه‌گر پایه تعهد خود را پرداخت می‌کند و هر مقداری از هزینه‌های این پوشش که باقی ماند توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود. در حال حاضر 1953 قلم دارو تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دارد.

به طور کلی سه نوع دارو وجود دارد:

  • داروهای عمومی

  • داروهای آزاد

  • داروهای تخصصی

در تمام شرکت‌های بیمه، داروهای عمومی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند و هزینه‌های این پوشش را شرکت بیمه تا سقف مورد تعهد خود به بیمه‌گذاران پرداخت می‌کند، ولی ممکن است در برخی از شرکت‌های بیمه شرایط دیگری هم برای استفاده از این پوشش وجود داشته باشد. برای مثال در بیمه تکمیلی انفرادی سامان، علاوه بر تحت پوشش بودن داروها در بیمه‌نامه تکمیلی، باید از طرف پزشک معتبر هم تایید شده باشد. همچنین اگر دارویی خارجی باشد، هزینه داروی ایرانی معادل آن را بیمه پرداخت می‌کند.

همانطور که گفتیم در بیمه تکمیلی گروهی همه شرایط بیمه‌نامه از جمله تعداد پوشش‌ها، سقف تعهدات هرکدام از آن‌ها، میزان دوره انتظار و … به صورت توافقی بین شرکت و خریدار بیمه تعیین می‌شود. بنابراین یکی از مزایای بیمه تکمیلی گروهی این است که همه شرایط و پوشش‌ها به صورت توافقی و دقیقا بر اساس نیاز بیمه‌گذاران بیمه تعیین می‌شود، بر همین اساس، برای مثال، در بیمه تکمیلی گروهی سامان علاوه بر ارائه پوشش ویزیت و دارو می‌توانید با پرداخت حق‌بیمه بیشتر داروهای آزاد و تخصصی را هم به پوشش‌های بیمه تکمیلی خود اضافه کنید. فقط به یاد داشته باشید که برای بهره‌مندی از این امکان ویژه حتما باید پرونده درمانی داشته باشید.

داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند.

در حال حاضر 79 قلم از داروهای معمولی و یا همان (OTC (over-the-counter مانند استامينوفن‌ها، قرص‌های سرماخوردگی سبك و برخی از شربت‌های ارزان‌قيمت از پوشش بیمه‌ای خارج شده‌اند و هزینه‌های مربوط به این داروهای معمولی و ارزان که تاثیر چندانی هم بر سبد اقتصادی خانواده‌ها ندارد، به داروهای مورد نياز بيماران خاص، مزمن و صعب‌العلاج اختصاص داده می‌شود.

البته نسخه‌های کودکان کمتر از 12 سال مشمول این قانون نمی‌شود. یعنی اگر هرکدام از این داروهای OTC حذف شده از لیست داروهای تحت پوشش شرکت‌های بیمه، در نسخه کودکان کمتر از 12 سال نوشته شده باشد، شرکت بیمه هزینه‌های مربوط به این داروها را تا سقف تعهد خود پرداخت می‌کند. 

طبق آمارهای سازمان غذا و دارو، مصرف دارو در ایران بیش از حد استاندارد است و بیشتر داروهایی که مصرف آن‌ها بی رویه است جزو همین داروهای OTC هستند بنابراین حذف داروهای OTC از پوشش‌های بیمه‌ای علاوه بر ایجاد امکان انتقال هزینه‌های بیمه‌ای این داروها به داروهای خاص، باعث اصلاح رفتارهای دارویی افراد مانند کاهش دادن استفاده های بیش از اندازه از مسکن‌ها می‌شود.

همچنین هزینه داروهای مکمل و تقویتی، جزء تعهدات بیشتر شرکت‌های بیمه نیست. ولی ممکن است در بعضی از بیمه‌های گروهی این داروها هم پوشش داده بشوند.

پوشش ویزیت و دارو درمان تکمیلی

چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟

پس از پرداخت هزینه‌های دارویی و ویزیت پزشک، شما می‌توانید به یکی از شعب پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم (که در ادامه ذکر می‌کنیم)، هزینه‌های خود را تا سقف تعهد شرکت بیمه و تعرفه‌های مشخص شده توسط وزارت بهداشت از شرکت بیمه دریافت کنید،

همانطور که گفته شد یکی از شرایطی که در بیمه تکمیلی وجود دارد، فرانشیز است که بر اساس آن بیمه‌گذار باید درصدی از هزینه‌های درمانی را خودش پرداخت کند. اما در بیشتر شرکت‌های بیمه برای پوشش ویزیت از بیمه‌گذار فرانشیز دریافت نمی‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو:

  • قبض مهر خورده داروخانه

  • نسخه پزشک

  • جهت مشاهده آدرس مراجعه جهت ارائه مدارک پزشکی و دریافت هزینه های درمانی ،برای شهروندان تهرانی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

  • هموطنانی که در شهر هایی غیر از تهران سکونت دارند با مراجعه به شعب شرکت بیمه سامان در شهر خود ،میتوانند مدارک و صورتحساب درمانی خود را تحویل دهند و منتظر واریز هزینه درمان به حساب خود باشند.

در ادامه جدول‌های مربوط به تعرفه ویزیت و دارو که توسط وزارت بهداشت در سال 98 اعلام شده است را آورده‌ایم.

 

تعرفه ویزیت پزشکان در سال 98

پوشش ویزیت و دارو درمان تکمیلی

 

تعرفه ویزیت پزشکان در بخش دولتی و خصوصی در سال 98 با 8 درصد افزایش به طور میانگین نسبت به سال‌های قبل طبق جدول‌های زیر است.

 

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی در سال 98

تعرفه ویزیت پزشکان در سال 98

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش سرپایی دولتی در سال 98

تعرفه ویزیت پزشکان در سال 98

جدول تعرفه ویزیت پزشکان در بخش سرپایی عمومی غیر دولتی در سال 98

تعرفه ویزیت پزشکان در سال 98

بیمه تکمیل درمان خود را از بیمیکسو تهیه نمایید.

شما می‌توانید با کمک مشاوران متخصص،  مشاوره دقیق و بی‌طرفانه کارشناسان بیمیکسو، بیمه تکمیل درمان خود و خانواده تان را با پوشش‌های مورد نیاز خود به صورت انفرادی، خانوادگی و یا گروهی از bimixo خریداری کنید.

bimixo.ir به عنوان سامانه ثبت سفارش و مشاوره آنلاین بیمه در کشور، آماده ارائه انواع بیمه‌های تکمیلی به صورت آنلاین است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

©تمامی حقوق این سایت برای کارگزاری رسمی بیمه کد 680 محفوظ است | طراحی سایت